Jaký je váš typ citového pouta?

Citové pouto a bezpečná základna.

Jaký je váš typ citového pouta?

Četla jsem úžasnou knihu s názvem Citové pouto, a protože je fakt skvělá, tak mi to nedalo, abych o ni nenapsala. Dává úplně jiný pohled na naše partnerské vztahy, a přestože jsem přečetla spousty knih a zajímám se o toto téma roky, tedy láska, vztahy a emoce, tak jsem získala opět nový pohled a hluboké uvědomění, co se týká mých bývalých partnerských vztahů a v čem byl“zakopaný pes“.

V mnoha knihách najdete zaručené recepty, jak „ulovit“ partnera. Jaké rady nabízejí? Například: „Nedávejte na sobě příliš znát svůj zájem“, Řekněte mu, že máte moc práce“(nevadí, že to není pravda), „Nevolejte mu“(raději počkejte, až zavolá on vám), „Neukazujte mu, jak moc o něj stojíte“, „Buďte tajemní!“

Jsou to ve skutečnosti matoucí signály a chování neodpovídá skutečným pocitům a potřebám. Sice budete možná přitažlivější, ale přitáhnete si akorát typ člověka, s kterým si nebudete „sedět“. Budete-li se řídit jejich radami, budete hrát vztahové hry, přehlížet své potřeby a dovolovat tomu druhému rozhodovat o míře blízkosti. Umožníte tomu druhému, aby s vámi beztrestně hrál svou vlastní hru a byl s vámi jen tehdy, kdy se jemu bude chtít. Takové chování se vždycky nakonec vymstí. Touto metodou toho „pravého“ nenajdete.

 

Máte klidný vztah a jste spokojeni? Cítíte se s partnerem jistě a v bezpečí? Dokážete spolu komunikovat tak, že problémy hladce zvládáte?

Pokud ne, můžete najít porozumění v teorii attachmentu neboli taky jinak – citové pouto.

Dnes už víme, že touha být připoután k partnerovi je přirozená lidská potřeba, kterou máme zakódovanou v genech. Vědecký výzkum za více než dvacet let odhaluje vliv citového pouta v raném dětství na naše partnerské vztahy v dospělosti.

Jsou tři druhy citového pouta.

Lidé s tzv. jistým, bezpečným, citovým poutem se v důvěrném vztahu cítí zásadě dobře a obvykle jsou vstřícní a milující.

Lidé s tzv. úzkostným citovým poutem touží po intimitě, často se zaobírají svými vztahy a mají obavy, zda je jejich partner schopen také milovat.

Lidé s tzv. vyhýbavým citovým poutem vnímají důvěrný vztah jako ztrátu nezávislosti a neustále se snaží omezovat blízkost na minimum.

Jaký je váš typ citového pouta?

Vyhýbavý:

Přílišná blízkost druhých je mi nepříjemná. Mám problém jim plně důvěřovat a nemám rád pocit, že jsem na někom závislý. Znepokojuje mě, pokud se mi můj partner příliš přiblíží. Moji partneři obvykle touží po větší intimitě, než jaká mi je příjemná.

Úzkostný:

Druzí obvykle nestojí o takovou blízkost, jakou bych si přála. Často mě trápí obavy, že mě můj partner dost nemiluje a mohl by mě opustit. To, že toužím po úplném splynutí, některé lidi děsí.

Jistý:

Nemám problém s blízkostí ve vztazích. Ráda přijímám podporu svého partnera a nevadí mi, že i on potřebuje mě. Nemám velké obavy z toho, že mě můj partner opustí a neděsí mě jeho přílišná blízkost.

Ve vztazích je důležitá rovnováha a emoční spojení. Buď se cítíme v bezpečí anebo v ohrožení.

Například: nezavolá, neodepisuje na sms, utíká v případě konfliktu, útočí slovně, sráží vaše sebevědomí…nebo podpoří slovně, stojí při vás, podporuje, ochraňuje, pomáhá…

BUĎTE S PARTNEREM, KTERÝ BUDE VAŠÍ BEZPEČNOU ZÁKLADNOU!

Co se stane ve chvíli, kdy člověk, na kterého se spoléháme a na němž jsme psychicky i emocionálně závislí, není schopen být nám bezpečnou základnou?

Nedokáže-li náš partner uspokojit naše základní vztahové potřeby, zakoušíme chronický neklid a napětí, v němž jsme náchylnější k nejrůznějším onemocněním. Jestliže máme partnerský vztah s člověkem, který nám není schopen poskytnout bezpečnou vztahovou základnu, přicházíme tím nejen o psychické, ale i fyzické zdraví. Partnerství ovlivňuje naši schopnost zvládat svůj život. Je to skutečnost, kterou nemůžeme změnit. Má vliv nejen na to, jak se cítíme, ale i na to, nakolik si věříme a zda si ve svém životě troufneme splnit si své sny.

Máme-li partnera, který umí naplnit naše vnitřní vztahové potřeby, a stane se tak naší bezpečnou základnou, snadněji si uchováme emoční a fyzické zdraví a budeme déle žít.

Být s partnerem, který není stále dostupný a v potřebné míře nás nepodporuje, je bolestná zkušenost, která může doslova zastavit růst a podkopat naše zdraví.

A co je to bezpečná vztahová základna?

Partneři se spolu cítí bezpečně, protože mají k sobě důvěru, mohou se na sebe spolehnout, věří si a „oba mají krytá záda.“

*Buďte vždy dostupní: všímejte si nálady svého partnera a citlivě na ni reagujte, čas od času se ujistěte, jak mu je, a pokud se věci nedaří, poskytněte mu útěchu. Pokud se o vás bude potřebovat opřít, dovolte mu to.

*Nesnažte se řídit jeho život: vaše podpora by měla být „neviditelná“, neměla by ho zbavit vlastní iniciativy a pocitu, že může věci ovlivňovat. Nechte ho dělat si věci po svém, bez snahy řídit a kontrolovat nebo snižovat sebedůvěru a shazovat jeho schopnosti.

*Povzbuzujte svého partnera: poskytujte mu podporu a přijímejte jeho cestu osobního růstu. Podporujte jeho sebevědomí.

*Buďte upřímní a efektivně komunikujte.

Ono je to v zásadě velice jednoduché, buď se s někým cítíte dobře a máte pocit bezpečí a důvěry anebo naopak. A jediné co vám brání se odpoutat od partnera, který pro vás není bezpečnou základnou, je citové pouto. Pak je na místě se sama sebe zeptat: proč se nechci cítit bezpečně a v klidu? Co zatím vězí? Kdy v dětství jsem se takhle cítila?

„Štěstí je skutečné, jenom když je můžete s někým sdílet.“

Sdílejte své štěstí s tím pravým partnerem a to je ten, který je laskavý, podporuje vaše sny, chrání vás a kryje „vám záda.“ Je pro vás bezpečnou základnou.

A co například partner, který je vám nevěrný? Rozhodil vám všechny čakry, emoce i vaše citové pouto?  K čertu s ním!

O tom  v dalším článku s názvem Fikaná sekretářka a dýmka míru.

 

O tom jak důležité je sebevědomí nejen ve vztazích, jak jsou důležité otázky, které můžeme klást sami sobě a magické metody, které pomáhají:

najdete zde:  Ebook Jsi kočka

Příběhy o lásce, o emocích, 21 emocí, význam a jejich souvislosti se zdravím a další:

najdete zde: Ebook Andělský tanec emocí

A pokud potřebujete porozumět, co se děje ve vašem vztahu nebo celkově v životě, potřebujete psychickou pomoc a podporu,  jste přístupní výkladu karet, nabízím jedinečný výklad z mých osobních karet emocí, které vám dají odpověď na jakoukoliv otázku:

najdete zde: Výklad z magických karet emocí

 

Mějte se krásně a s láskou Milena

 

 

 

 

 

 

Milena Machurová
Autorka Magických karet emocí. Motivátorka a podporovatelka dobrých pocitů, která pomáhá lidem výkladem z karet emocí, ujasnit si pocity v rozhodování, v běžných i nezvyklých životních situacích a inspiruji k tomu, že každý z nás může objevit své světlo. S vášní a touhou ukazuji cestu každému, kdo má zájem, jak se cítit skvěle ve svém těle a jak se cítit dobře na duši. Žena s vášní k zázrakům, jak funguje naše mysl, tělo a emoce. Vizionářka s obdivem k Vesmíru a jeho zákonům. Autorka šesti e-knih: Zázraky se dějí aneb Jsi kočka, Restart Emocí, Tajemství života, Andělský tanec emocí, Magické metody, Magické otázky. FB: Zakladatelka a autorka fanpage Zázraky se dějí Více informací o mně najdete zde: Můj příběh
Komentáře